Deficyt budżetowy Polski na rok 2017 planowany w ramach 3% limitu

Wstępna propozycja polskiego budżetu na rok 2017 przewiduje deficyt na poziomie 2,9% PKB, czyli poniżej trzy procentowej granicy wyznaczonej przez UE. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że prognozy dochodów mogą być nadmiernie optymistyczne.

W ramach budżetu proponowanego przez Ministerstwo Finansów, która musi jeszcze zostać zaakceptowana przez rząd jako całość, przychody w 2017 roku szacuje się na poziomie 324,1 miliardów złotych (75 mld EUR), a wydatki na poziomie 383,4 miliardów złotych (89 mld EUR).

Propozycje zakładają, że w 2017 roku nastąpi wzrost PKB o 3,6%, wzrost inflacji o 1,3%, wzrost zatrudnienia o 0,7%, a nominalny wzrost wynagrodzeń o 5%.

W przyszłym roku oczekuje się wzrostu przychodów głównie z uwagi na ostrzejsze środki podjęte w zakresie oszustw podatkowych, nowy podatek od hazardu i wzrost dochodów z VAT.

Ministerstwo Finansów zabezpieczyło w budżecie środki na różne zobowiązania rządowe, w tym program świadczeń na dzieci czyli flagowy program 500+, obniżenie wieku emerytalnego, darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia oraz zwiększenie płac w sektorze publicznym.

budget_equity