Wzrost zadłużenia sprzedawców internetowych

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA podał, że w ciągu roku zadłużenie sprzedawców internetowych działających na polskim rynku wzrosło o jedną trzecią i wynosi ponad 231 mln PLN. W rejestrze dłużników figurują już 3 362 podmioty z tej branży, w tym samodzielne e-sklepy oraz firmy prowadzące sprzedaż w różnych serwisach internetowych.

Według KRD z płatnościami zalegają głównie sprzedający towary w takich serwisach. Są oni winni wierzycielom ponad 190 mln PLN (w 2016 r. 142 mln PLN), a sklepy prowadzące sprzedaż przez własne witryny są winne 40,5 mln PLN. Najwięcej takich przypadków zachodzi w woj. Mazowieckim (43 mln PLN) oraz Śląskim (41 mln PLN).

Należy pamiętać, że jeśli sklep jest zadłużony u dostawców towarów, możemy nie doczekać się swojego zamówienia. E-sklepy powinny m.in. udostępniać swoje pełne dane, a nie jedynie e-mail, umożliwiać kontakt poprzez formularz online oraz telefoniczny, a także wskazywać procedurę zwrotów i reklamacji. Ponadto, należy sprawdzić, czy sprzedawca nie figuruje w Krajowym Rejestrze Długów oraz czy ma na swojej stronie Certyfikat Rzetelności.

equity_zadluzenia_sprzedawcow